Anahtar dediğimiz icat güvenlik sistemine ihtiyaç duyularak üretilmiş olan ilk güvenlik aracıdır. Eski zamanlardan günümüze mekanik anahtarlar işlenerek çeşitlendirilmiş ve her defasında değişime uğrayıp güvenliği arttırılmıştır. Günümüzde ise mekanik anahtarların dışında güvenliği daha fazla arttırmak için elektronik anahtarlar’da kullanılır.

Anahtarların Çalışma Prensibi ve Görevi

Anahtarların Çalışma Prensibi

Anahtarların Çalışma Prensibi

Çalışma Prensibi: Anahtarların Çalışma prensibi kullanılan kilit mekanizmasına göre değişir. Şifreli kapı anahtarlarında yani resimde yer alan pimli şifreli kapı barellerinde (Yale Barel) anahtar şifresi ile kilit şifresinin uyuşması halinde kilit tüpü anahtar yardımı ile sağa veya sola dönerek kapının açılmasını veya kilitlemesini sağlar. Anahtar şifresi ile barel içerisinde yer alan şifre birbirini tutmazsa barel tüp kısmı dönmeyeceği için kapı kilidi açılmaz. Anahtarın herbir dişi – şifresi  barel içerisindeki şifreye göre fabrikasyon olarak hazır gelir. Farklı bir anahtar ile kilit bareli açılmak istendiğinde şifreler uyuşmayacağı için kapı açılmaz ve güvenlik sağlanmış olur.

 

İlk Anahtar Modellerinden Bir Örnek

İlk Anahtar Modellerinden Bir Örnek

Anahtarın Görevi: Bir kilit mekanizmasını açmak yada kilidi kilitlemek için kullanılır. Kilit açma ve kilitleme işlemi sadece o kilide has olarak üretilmiş anahtarlar ile sağlanır. Marka olarak aynı markada üretilmiş olsalar bile şifrelemesi farklı yapıldığı için, bir kilidin anahtarı diğer farklı bir kilidi ve mekenizmasını açmaz.

 

 

 

Anahtarların Ham Maddesi ve Üretimi

Günümüzde anahtar üretimi bakın nasıl yapılıyor.

Anahtar Üretimi

Anahtar üretimi, Türkiye’de kilit firmalarının üretmiş olduğu kilit yuvalarına uygun olarak, bakır ve pirinç karışımlı bir malzemeden yüksek hassasiyetli preslerde basılarak fabrika ortamında üretilmektedir.

Eskişehir Anahtar olarak firmamız sizlere mekanik ve elektronik anahtar hizmetleri vermektedir. Şifreli ev kapı anahtarlarını çoğaltma, klasik oda kilitlerinin anahtarlarını yedekleme, immobilizer oto anahtarı (çip yazılımlı) araç anahtarlarını kopyalama, uzaktan kumandalı ve göstergeç sisteme sahip elektronik anahtarları kopyalama hizmetimiz vardır. Şifreli kasa anahtarı ve mekanik anahtarlar için işyerimizden hizmet alabilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Anahtarcı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu makaleye 2 yorum yapılmış

  1. Anahtarın çalışma prensibi hakkındaki açıklayıcı yazınız ve resim gerçekten konuyu anlayabileceğimiz şekilde bize anlattı. Resimi inceleyip yazıyı tekrar okuyunca kilit göbeğindeki şifrelerin nasıl çalıştığını şimdi daha iyi anlar oldum, teşekkürler.

    • Eskişehir Anahtarcı

      Resim yale tip bir kapı barelinin şifrelerinin anahtar kullanılarak nasıl şekil aldığını ve bu sayede barel tüpünü anahtar yardımı ile nasıl çevirdiğini anlatıyor. Şifresi tutmayan anahtarlar kilit içerisine girsede şifre seviyesi aynı olmadığı için barel tüpünü çevirmez ve bareli açmaz. Bu durum yazımızda daha detaylı ele alınmıştır. Değerli yorumunuz için biz size teşekkür eder iyi akşamlar dileriz.

Bir Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*