Çelik kapı yaptırırken kilitlerin sağlamlığının yanı sıra kapının ağır olması ve içinin dolu olması gerektiğini? Piyasadaki dışı saç içi boş çelik kapıların güvenilmeyeceğini?

Artan kapkaç olaylarında çalınan veya kaybolan anahtarlarınızın, kapı barelinin (göbek) değiştirilmediği taktirde hırsızlara davetiye çıkardığını?

Yaz aylarında, semt pazarları günlerinde, bayram tatillerinde, hırsızlık olaylarının arttığını?

Bozulan apartman kapı hidroliklerinin yaptırılmadığı sürece kötü niyetli şahıslaırn işlerini kolaylaştırdığını?

Kapı kilitlerine (barellere) yapılan yağlamaların, boyacılar tarfından yapılan boyamaların kapı kilitlerini bozduğunu?

Kapınızı ve çerçevesini mümkün olduğunca sağlam yapın. Mazelemsi çelik (çelik ve demir saç karışımı) ya da çok sağlam olmak kaydıyla tahtadan olabilir. Kapı ve çerçeve arasında hiçbir boşluk olmamalıdır. Bu boşluk bir levye yardımıyla kapının kanırtılarak açılması için kullanılabilir.

Konut Hırsızlıklarında Bilinmesi Gerekenler

Konut Hırsızlıklarında Bilinmesi Gerekenler

Kilitleriniz mümkün olduğunca yeni teknoloji ve sağlam olsun. Klasik kilit dilleri oldukça zayıf bir koruma sağlarlar. Bu yüzden ka, mil ve benzeri yeni tip kilitler tercih edilmelidir. Çift kilit kullanmanız idealdir

Kilitleriniz süs değildir, onları kullanın. Kilitli bir kapı dahi açılabiliyorken kilitlenmemiş bir kapınızın olası düşünülmemelidir.

Daire kapınızın önüne gelen kişiler ile güvenli bir mesafeden konuşmanızı sağlayacak sürgünüz, zinciriniz veya emniyet kilidiniz olmalıdır. Bunlar; kapının birkaç santimden fazla açılmasını engeller ancak çok dikkatli olmalısınız çünkü güçlü bir tekme ile kırılmaları oldukça kolaydır.

Evden ayrılırken kesinlikle anahtarınızı evinizin yakınlarında (paspas altı, saksı altı, elektrik-doğalgaz-su kutuları v.b.) saklamayın. Mutlaka gerekliyse, güvendiğiniz bir komşunuza yedek anahtar bırakın.

Anahtarlarınızdan birini dahi kaybettiyseniz kilitleirnizi değiştirmeyi ciddi olarak düşünün.

Bir eve taşındıysanız mutlaka eski kilitleri değiştirin. Size teslim edilen anahtar sayısı tam dahi olsa bunların kopyalanıp kopyalanmadıklarını bilmeniz mümkün değildir.

Anahtarınızı güvenilirliği şüpheli kişilere kısa süreliğine dahi olsa emanet etmeyin. Bir anahtar kopyalamanın en fazla 1-2 dk sürdüğünü hatırlayın.

Anahtarlarınızın üzerinde, özellikle adresinizin tespit edilmesini sağlayabilecek hiçbir not bulundurmayın

Barel kırma boru anahtarı ve polis penseler yardımı ile yapılmaktadır. Barel kırıldıktan sonra tornavida yardımıyla kapı kısa bir sürede açılır.

Ev ve işyerimizde mevcut bulunan kapılarımız da yapılacak ilave önlemlerle kapılarımızı hırsızlığa karşı çok daha güvenli hale getirebiliriz.

Ev ve işyerimizdeki mevcut kapılarımıza emniyet kilitleri takılarak ve güvenli olmayan eski kilitlerin değiştirilerek daha güvenli ve mukavemetli hale getirile bilir.

Çelik ve ahşap ve ferfoje (demir) kapılara bareli (göbeği) dışarıda olan bareller kısaltılarak hırsızın ulaşamayacağı hale getirilir.

Bir önceki yazımız olan ESKİŞEHİR DESİ ALARM BAYİSİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*